Ballina Etiketimet Hapesire

Etiketim: hapesire

SHBA – SpaceX dërgon austronautë drejt stacionit hapësinor

UASHINGTON, 15 nëntor /ATSH-AFP/ - Në fluturimin e parë rutinë të asaj që NASA shpreson të jetë një seri e gjatë, SpaceX do të...

Një fragment komete shpërthen mbi Adriatik

ANKONA, 11 nëntor /ATSH-ANSA/ - Një fragment komete shpërtheu në 38 kilometra lartësi mbi bregdetin e Adriatikut, në zonën e Civitanova Marche, duke gjeneruar...

“Microsoft” zgjeron platformën Cloud në hapësirën e jashtme

NJU JORK, 20 tetor /ATSH-DPA/ - Kompania “Microsoft” njoftoi sot se po zgjeron platformën e saj “cloud”, Azure, në hapësirë. “Po punojmë për ta bërë...

HAPËSIRË – NASA synon dërgimin e gruas së parë në Hënë

NEVADA, 23 shtator /ATSH-AA/ - NASA ka bërë të ditur se planifikon të zbresë gruan e parë në sipërfaqen e Hënës në vitin 2024. Agjencia...

RUSI – Putin thirrje për një traktat ndërkombëtar paqeje në hapësirë

MOSKË, 22 shtator /ATSH-DPA/ - Përmes një lidhjeje video me Kombet e Bashkuara, presidenti rus Vladimir Putin bëri thirrje për një traktat ndërkombëtar për...

Kina dërgon nëntë satelitë në hapësirë

PEKIN, 15 shtator /ATSH-AA/ - Kina sot dërgoi të paktën nëntë satelitë në hapësirë, theksuan mediet zyrtare. ''Satelitët nga grupi Jilin-1 Gaofen 03-1 u ngritën...

HAPËSIRË – Fotografohet një ”flutur” kozmike

SANTIAGO, 31 korrik /ATSH-ANSA/ - E ngjashme me një flutur, me strukturën e saj simetrike, ngjyrat e bukura dhe modelet e ndërlikuara, ajo duket...

HAPËSIRË – NASA në Mars në kërkim të jetës antike

NJU JORK, 30 korrik /ATSH-DPA/ - NASA është e vendosur të nisë sot roverin e saj më të ri në Mars, në një mision...

FOKUS – Bisedime ruso-amerikane për sigurinë hapësinore

VJENË, 27 korrik /ATSH-DPA/ - Zyrtarët amerikanë dhe rusë filluan bisedimet për sigurinë në hapësirë , pasi Uashingtoni dhe Londra akuzuan Moskën se javën...

HAPËSIRË – Lëshohet sonda e parë arabe drejt Marsit

DUBAI, 20 korrik /ATSH-ANSA/ - Emiratet e Bashkuara Arabe festuan sot lëshimin e anijes së tyre ''Al-Amal'' (''Shpresa'') në planetin Mars, misioni i parë...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA