TOKIO 2020 – Kina merr medaljen e parë të artë

TOKIO, 24 korrik /ATSH-AA/ – Medaljen e parë të arit në Lojërat Olimpike Tokio 2020, e fitoi qitësja kineze, Qian Yang.

Në ndeshjet finale në disiplinën 10 metra pushkë ajrore e zhvilluar në Poligonin e Qitjes Osaka në kryeqytetin japonez, Tokio, Qian Yang fitoi 251,8 pikë duke arritur të marrë  medaljen e parë të artë në Olimpiadën e Tokios.

Anastasiia Galashina nga Komiteti rus Olimpik fitoi medalje argjendi, ndërsa Nina Christen nga Zvicra medalje bronzi.

Ndërkohë, rezultati i arritur nga Yang gjithashtu u regjistrua edhe si rekord olimpik./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.