Macron ndërron edhe telefonin edhe numrin pas përgjimeve

PARIS, 23 korrik /ATSH-ANSA/ – Presidenti francez Emmanuel Macon u detyrua të ndryshonte numrin e telefonit dhe vetë telefonin, pasi dyshohet të jetë në mesin e ”viktimave” të përgjuara nga virusi Spyware Pegasus, raporton BBC.

Nuk është e qartë megjithatë nëse softueri kishte qenë në të vërtetë i instaluar në telefonin e përdorur nga presidenti Macron, por emri i tij shfaqet në listën e 50 000 kontakteve të mundshme.

Historia ka alarmuar Parisin orët e fundit deri në pikën ku presidenti Macron, arriti të mbledhë një këshill i jashtëzakonshëm të mbrojtjes kushtuar çështjes ”Pegasus” dhe çështjeve informatike të sigurisë./  /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.