Cilën argjilë të përdorim kundër celulitit?

ROMË, 16 qershor /ATSH- DPA/ – Celuliti, akumulimet e dhjamit dhe papërsosmëritë e lëkurës janë probleme që praktikisht të gjitha gratë i kanë të përbashkëta.

Për t’u përpjekur të zvogëloni ose eliminoni këto papërsosmëri të lëkurës, është mirë të përpiqeni të mbani një mënyrë jetese të shëndetshme, të bëni ushtrime të rregullta dhe të ndiqni një dietë të ekuilibruar. Por jo vetëm!

Zbatimi i baltave të argjilës është një nga mjetet shëruese më të përdorura dhe efektive për të luftuar celulitin dhe papërsosmëritë e ndryshme.

Ato ndihmojnë, në fakt, për të thithur ujë nga indet e trupit dhe për të hequr toksinat dhe mbetjet metabolike. Ata pastrojnë thellësisht lëkurën dhe stimulojnë proceset natyrore të rigjenerimit të indeve, duke e bërë lëkurën më elastike dhe më të butë.

Por, cila argjilë për celulitin është më efektive? A ka ndryshime midis llojeve të ndryshme?

Argjila e bardhë – Gjithashtu e quajtur kaolinë, ajo përbëhet kryesisht nga alumini dhe silici dhe përdoret si baza kryesore e të gjitha llojeve të tjera të argjilave. Argjila e bardhë përdoret për ënjtjen e barkut, acidin e stomakut dhe është e dobishme në rast të helmimit nga ushqimi. Për përdorim të jashtëm, mund të përdoret si maskë bukurie ose si baltë për të luftuar celulitin dhe strijat, falë vetive të saj shtresuese, pastruese dhe astringjene.

Argjila e verdhë – Kjo lloj argjile përmban hekur, bakër (nga i cili merr ngjyrën e tij të verdhë) dhe kalium: promovon oksigjenimin dhe rigjenerimin e indeve, duke parandaluar stazën e qarkullimit të gjakut dhe limfatik. Përdorimi i saj rekomandohet për të hequr toksinat dhe depozitat e yndyrës nga lëkura.

Argjila e kuqe – Ideale për lëkurë të ndjeshme dhe delikate, balta e kuqe përmban hekur dhe alumin, të cilat japin veti astringjene, pastruese, antiinflamatore dhe dekongjestive.

Argjila rozë – Argjila rozë është e dobishme për nxitjen e rinovimit të qelizave, parandalimin dhe luftimin e venave me variçe dhe madje edhe kapilarët e thyer.

Argjila jeshile – E përbërë kryesisht nga silici dhe alumini, ka një pH alkalin që i jep asaj veti detoksifikuese, të afta për të eliminuar toksinat dhe mbetjet metabolike.

Argjila gri – Ka një përqindje të lartë të silicit, e dobishme për forcimin dhe kullimin e lëkurës dhe për këtë arsye zvogëlon efektin e lëvozhgës së portokallit.

Argjila e purpurt – Ky lloj përbëhet nga argjila e bardhë dhe një pigment mineral vjollcë. Krahasuar me të gjitha llojet e tjera të argjilës është e pasur me silicë dhe ka një përqendrim të reduktuar të mineraleve dhe elementëve gjurmë. Ndihmon në pastrimin dhe pastrimin e lëkurës së thatë, stimulon qarkullimin e gjakut dhe ka një veprim shtresues të aftë për të zvogëluar strijat. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.