AXHENDA NDËRKOMBËTARE 16/6/2021

GJENEVË (Zvicër) – Takim mes presidentëve amerikan, Biden dhe rus, Putin.

HAPËSIRË – Dalja në hapësirë e astronautëve të ISS Thomas Pesquet dhe Shane Kimbrough.

INDI – Rihapja e vendeve turistike, përfshirë Taj Mahal. 

HAGË (Holandë) – Merr funksionin prokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare, Karim Khan.

LEEDS (Britani e Madhe) – Pesë vjetori i vrasjes së deputetit laburist britanik, Jo Cox.

ROMË (Itali) – Vizitë e presidentit tunizian, Kais Saied.

PARIS (Francë) – Salloni VivaTech e start-upet dhe teknologjisë.

LONDËR (Britani e Madhe) – Shifrat e inflacionit për majin.

LONDËR (Britani e Madhe) – Ministri i ngarkuar për Brexit, David Frost u përgjigjet pyetjeve të deputetëve.

LUKSEMBURG (Luksemburg) – Publikimi i shifrave të vdekshmërisë në Europë nga Eurostat.

LISBONË (Portugali) – Vizitë e presidentes së Komisionit Europian, Von der Leyen për miratimin e planeve të para të rimëkëmbjes kombëtare.

MADRID (Spanjë) – Vizitë e shefes së Komisionit Europian, Von der Leyen.

BARCELONË (Spanjë) – Vizitë e presidentit korano-jugor, Moon Jae-in.

UASHINGTON (SHBA) – Konferencë shtypi e presidentit të FED, Jerome Powell.

TEHERAN (Iran) – Fjalim i presidenti Rohani në këshillin e ministrave.

TEHERAN (Iran) – Konferencë shtypi e ministrit të Brendshëm, Abdolréza Rahmani Fazli dy ditë nga zgjedhjet presidenciale./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.