Qershori me një eklips diellor të pjesshëm

ROMË, 6 qershor /ATSH-ANSA/ – Jo vetëm vera, që do të fillojë më 21 qershor me solsticin, por një eklips i pjesshëm diellor pak i dukshëm në qendër-veri dhe lehtësimi gradual i masave antiCOVID-19 dhe shtetrrethimit, do të lejojë të apasionuarit e vëzhgimit të qiellit të natës të rikthehen gradualisht për të parë përsëri yjet, thekson Unioni i Astronomëve amatorë italianë (Uai).

Megjithëse siç vë në dukje Mauro Messerotti, nga Observatori Astronomik i Triestes i Institutit Kombëtar të Astrofizikës (INAF), sezoni i verës do të fillojë zyrtarisht më 1 qershor në 21, me solsticin bie në orën 05:32 me orën e Italisë.

Për sa i përket eklipsit të pjesshëm diellor, në Itali fenomeni do të jetë me madhësi shumë të kufizuar.

Eklipsi do të jetë unazor në gjerësitë gjeografike shumë veriore, siç janë ato të rajonit të Arktikut, ndërsa në Itali në qendër të veriut do të shohim një pjesë të vogël të diskut diellor të mbuluar nga Hëna.

Nga ana tjetër, ne do të shohim shumë pak në qendër të jugut deri në Firence, asgjë nga Roma poshtë.

Rekomandimi është që të mos e shikojmë kurrë Diellin pa mbrojtje adekuate, kujton Uai, i cili për rastin promovon ngjarjen e Ditës së Diellit në transmetim të drejtpërdrejtë.

Sa për planetët, në mbrëmje Venusi do të vazhdojë ndjekjen e gjatë të Marsit siç ndodhi në maj, i cili do të përfundojë vetëm në korrik, ndërsa Jupiteri dhe Saturni janë të vëzhgueshëm në pjesën e dytë të natës.

Në mbrëmjen e 12 qershorit, një përqendrim i pasur i yjeve do të tregojë, me Venusin, hënën e hollë të gjysmëhënës dhe dy yjet më të ndritshëm në konstelacionin e Binjakëve, Castor dhe Pollux.

Mbrëmjen pasuese Hëna e gjysmëhënës do të arrijë Marsin në konstelacionin e Kancerit, ndërsa më 23 Qershor Marsi do të jetë në qendër të grupit yjor të skenës së Lindjes së Krishtit, në konstelacionin e Kancerit.

Më në fund, mes 27 dhe 28 qershor, takimi midis Hënës, Jupiterit dhe Saturnit që përuroi muajin do të përsëritet./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.