AXHENDA NDËRKOMBËTARE 12/5/2021

BOTË –  Aïd el-Fitr, shënon fundin e Ramazanit.

GJENEVË (Zvicër) – Prezantimi i përfundimeve të ekspertëve të ngarkuar nga OBSH për të vlerësuar veprimin botëror kundër pandemisë.

BOTË – Dita ndërkombëtare e infermierëve.

AFGANISTAN – Armëpushim i dekretuar nga talebanët për Bajram.

MALAJZI – Hyjnë në fuqi kufizimet e reja kundër COVID-19.

MOSKË (Rusi) – Vizitë e sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, Guterres.

FRANCË – Hapja e vaksinimit kundër COVID-19 për të gjithë të rriturit.

GJENEVË (Zvicër) – Shitje në ankand e bizhuterive perandorake të zbukuruara me safir dhe që i përkisnin vajzës adoptive të Napoleonit, Stéphanie de Beauharnais.

LONDËR (Britani e Madhe) – Asambleja e përgjithshme. BP : assemblée générale

LONDËR (Britani e Madhe) – Drejtoresha e përgjithshme e FMN-së, Kristalina Georgieva takon autoritetet britanike për të përgatitur samit e ardhshëm të G7-s dhe COP26.

LONDËR (Britani e Madhe) – Mbyllja e kufijve për udhëtarët nga Turqia, Maldivet dhe Nepali.

ATHINË (Greqi) – Kryeministri, Kyriakos Mitsotakis pret drejtorin e përgjithshëm për mekanizmin europian të stabilitetit, Klaus Regling.

BERLIN (Gjermani) – Konferencë shtypi e ministrit të Shëndetësisë, Spahn dhe kreut të agjencisë shëndetësore RKI për COVID-19.

HELSINKI (Finlandë) – Parlamenti voton për planin e rimëkëmbjes të BE-së.

UASHINGTON (SHBA) – Biden takon liderët demokratë dhe republikanë të Kongresit.

UASHINGTON (SHBA) – Republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve votojnë për përjashtimin e Liz Cheney nga drejtimi i tyre./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.