Trump sfidon Twitter dhe Facebook

UASHINGTON, 5 maj /ATSH-DPA/ – Ish-presidenti amerikan, Donald Trump dëshiron të komunikojë me mbështetësit e tij përmes faqes së tij të internetit pasi u ndalua nga platformat kryesore të medieve sociale.

Trump nisi një faqe në blogun e tij, e cila është vizualisht ngjan me Twitter, por përmban vetëm postimet e Trump.

Mbështetësit gjithashtu mund ta përdorin atë teknikisht për të rishpallur deklaratat e Trump në Twitter ose Facebook, pasi ekziston mundësia për të ndarë çdo postim të shkurtër si një vlerësim përmes platformave të medieve sociale dhe të rilidheni me vetëm disa klikime.

Trump u ndalua nga Twitter, Facebook dhe YouTube pasi mbështetësit e tij sulmuan  Capitol Hill në Uashington në muajin janar.

Bordi i Facebook ka në plan të njoftojë sot nëse Trump do të mbetet i ndaluar ose do të lejohet të kthehet.

Twitter tashmë e ka bërë të qartë se nuk ka kthim për Trump, ndërsa YouTube tha se ka në plan të zhbllokojë profilin e tij kur rreziku i dhunës të zvogëlohet.

Në seksionin e blogut të quajtur “Nga tryeza e Donald J Trump”, mbështetësit mund të etiketojnë postimet individuale me një zemër dhe të marrin njoftime për postime të reja./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.