Ditëlindja e parë e Elizabeth II pa bashkëshortin

LONDËR, 21 prill /ATSH-AFP/ – Elizabeth II feston sot 95-vjetorin, katër ditë pas ceremonisë mortore të bashkëshortit të sa, princit Philip, i cili e ka mbështetur për 73 vjet.

Kjo do të jetë ditëlindja e parë pa atë që ajo e përkufizonte si forca dhe mbështetja e saj, që prej martesës së tyre në nëntor të vitit 1947 dhe kurorëzimit të saj në 1953.

Kjo ngjarje ndodh në zi të plotë për familjen mbretërore, gjë që rrezikon të anulojë çdo ngjarje publike lidhur me këtë rast so publikimi i një portreti zyrtar.

Philip, duka e Edimburgut vdiq më 9 prill në kështjellën Windsor në moshën 99-vjeçare. Elizabeth II, me të cilën ai kishte katër fëmijë (Charles, Anne, Andrew dhe Edward), i dha lamtumirën të shtunën gjatë një funerali të organizuar në një komitet të vogël për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Imazhi që shënoi ishte ai i mbretëreshës së ulir vetëm në një karrige të Kishës me fytyrën e mbuluar nga një maskë e zezë për t’u mbrojtur nga virusi./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.