KUBË – Raul Castro jep dorëheqjen

HAVANË, 17 prill /ATSH-ANSA/ – Sekretari i parë i Partisë Komuniste Kubane (PCC), Raul Castro njoftoi, gjatë ditës së parë të Kongresit të tetë të formacionit politik që drejton Kubën, qëllimin e tij për të braktisur funksionet.

Duke shpjeguar vendimin, tashmë parashikuar tre vjet më parë, Castro, 89 vjeç, theksoi se ishte i lumtur t’i jepte drejtimin e vendit një grupi politikanësh të përgatitur dhe të angazhuar drejt etikës, vlerave kulturore dhe Kombit.

Pritet që pushteti t’i kalohet gjatë kongresit presidentit të Republikës, Miguel D¡az-Canel, 60 vjeç./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.