Lind me sindromën Alstrom, hera e parë në botë

TORINO, 2 mars /ATSH-DPA/- Foshnja e lindur në këto ditë në spitalin Sant’Anna në qytetin e Torinos peshon gati dy kilogramë dhe është mirë, por është rasti i parë në botën e lindjes për një grua që vuan nga një sëmundje gjenetike shumë e rrallë, sindroma Alstrom.

Lajmi u bë i ditur nga Chiara Benedetto, drejtore e Gjinekologjisë dhe Obstetrikës Universitare 1.

Pacientja, një 26-vjeçare, u ndihmua gjatë gjithë shtatzënisë në klinikat ambulatore për shtatzëni me rrezik të lartë.

“Ne e ndihmuam zonjën gjatë gjithë shtatzënisë së saj. Kur, në muajin e tetë, vumë re përkeqësimin e funksioneve kardiovaskulare dhe renale të nënës, megjithëse të lehtë, vazhduam me prerjen cezariane”, theksoi profesoresha Benedetto.

”Ne jemi të lumtur që kemi ndihmuar në realizoni ëndrrën e kësaj nëne të re është që të jetë në gjendje të japë shpresë për të gjithë njerëzit që vuajnë nga sëmundje të rralla”, shtoi ajo.

Sindroma e Alstrom karakterizohet nga probleme të rënda të shikimit dhe dëgjimit, një tendencë për mbipeshë, diabet, mosfunksionim i zemrës, veshkave dhe mëlçisë.

Në të gjithë botën, janë përshkruar vetëm 450 raste dhe asnjë shtatzëni nuk është raportuar ndonjëherë në literaturën shkencore. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.