Ballina Etiketimet Sëmundje

Etiketim: sëmundje

Cila është marrëdhënia mes klimës dhe sëmundjeve infektive?

ROMË, 4 mars /ATSH/ - Sëmundjet infektive të shekullit XXI dhe Covid-19 kanë demonstruar thellësisht se ndikohen nga fenomenet mjedisore, klimatike, sociale dhe demografike,...

Lind me sindromën Alstrom, hera e parë në botë

TORINO, 2 mars /ATSH-DPA/- Foshnja e lindur në këto ditë në spitalin Sant'Anna në qytetin e Torinos peshon gati dy kilogramë dhe është mirë,...

BRUKSEL – BE propozon miliarda euro për parandalimin e sëmundjeve kanceroze

BRUKSEL, 3 shkurt /ATSH-DPA/ - Komisioni Europian njoftoi sot akordimin e katër miliardë eurove në luftën kundër kancerit. “Nismat do të financohen përmes programeve shëndetësore,...

STUDIM – Rënie e depistimeve të sëmundjeve kardiake si pasojë e...

VJENË, 16 janar /ATSH-AFP/ - Procedurat për diagnostikimin dhe trajtimin e sëmundjeve të zemrës kanë rënë me rreth dy të tretat në pranverën e...

Sëmundjet e mëlçisë, disa nga shenjat paralajmëruese

TIRANË, 8 dhjetor/ATSH/ Mëlçia është një organ i vendosur në anën e djathtë të barkut. Mëlçia është thelbësore për tretjen e ushqimit dhe heqjen e...

”Amazon” bashkohet me RED për të luftuar sëmundjet më të rrezikshme

KALIFORNI, 23 nëntor /ATSH/ - Në funksion të Ditës Botërore të SIDA-s, më 1 dhjetor, kompania ''Amazon'' ka vendosur të bashkëpunojë me RED, organizatë...

Dita e Sëmundjeve Pulmonare Obstruktive Kronike/ Gati 13 mijë pacientë të...

TIRANË, 20 nëntor/ATSH/ Gati 13 mijë pacientë me sëmundje pulmonare obstruktive kronike (SPOK) përfitojnë rimbursim të medikamenteve të domosdoshme për trajtimin. Fondi i Sigurimit të...

FOKUS – Covid-19 ekspozoi të metat e agjencisë së BE-së për...

BRUKSEL, 31 tetor /ATSH/ - Covid-19 ishte kriza për të cilën u ngrit Agjencia Europiane e Sëmundjeve Infektive (ECDC), por që shërbeu vetëm për...

Aktiviteti fizik parandalon artritin

TIRANË, 19 tetor/ATSH/ Aktiviteti fizik ndihmon në parandalimin e paaftësisë fizike tek njerëzit që kanë probleme me nyjet. Sipas ekspertëve të shëndetësisë, personat me dhimbje...

NJU JORK – Guterres: Duhet ndaluar lufta kundër natyrës për të...

NJU JORK, 30 shtator /ATSH-DPA/ - Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres tha sot se njerëzimi duhet të ndalojë luftën kundër natyrës, që...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA