BRUKSEL – NATO shton numrin e trupave në Irak

BRUKSEL, 18 shkurt /ATSH-DPA/ – Vendet e NATO-s do të rrisin numrin e trupave të tyre të misionit në Irak nga 500 në rreth 4 000, njoftoi sot Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg.

“Ideja është të zgjerojmë aktivitetet e trajnimit për forcat e sigurimit irakian dhe, gjithashtu, t’i dislokojmë ato jashtë Bagdadit”, tha Stoltenberg.

“Qëllimi është parandalimi i ringjalljes së grupit Shteti Islamik”, shtoi ai.

Kreu i NATO-s theksoi se misioni ishte me kërkesë të qeverisë irakiane dhe në respekt të plotë të sovranitetit dhe integritetit territorial të Irakut./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.