Ballina Etiketimet Irak

Etiketim: irak

BERLIN – Gjermania redukton personelin ushtarak në Irak

BERLIN, 9 shtator /ATSH-DPA/ - Gjermania do të ulë kufirin e sipërm të personelit të saj ushtarak të vendosur në Irak nga 700 në 500,...

BAGDAD – Macron: Mbështetje për Irakun në një kohë sfidash

BAGDAD, 2 shtator /ATSH-DPA/ - Presidenti francez Emmanuel Macron theksoi sot mbështetjen e tij për Irakun përballë sfidave të shumta, gjatë takimit me presidentin...

SHBA – Trump rikonfirmon vullnetin për tërheqjen e trupave nga Iraku

UASHINGTON, 21 gusht /ATSH-AFP/ - Presidenti amerikan, Donald Trump rikonfirmoi, në prani të kryeministrit të ri irakian, vullnetin për të tërhequr trupat amerikane nga...

IRAK – Allawi: Ekonomia do të pësojë tronditje të pakthyeshme pa...

BAGDAD, 22 qershor /ATSH-AFP/- Pa reforma të mëdha brenda vitit, ekonomia e Irakut do të pësojë tronditje të pakthyeshme, paralajmëroi sot ministri i Financave,...

IRAK – Operacion gjigant antiterrorist kundër ISIS-it

BAGDAD, 22 qershor /ATSH-ANSA/ - Forcat e armatosura të Irakut filluan këtë mëngjes një operacion të gjerë antiISIS në qendër të vendit, raportoi televizioni...

IRAK – Bagdadi: Turqia të tërheqë trupat nga territori irakian

BAGDAD, 18 qershor /ATSH-AFP/ - Iraku i kërkoi Turqisë të tërhiqte trupat nga territori i tij dhe të ndërpriste aktet provokuese, pas vendosjes nga...

IRAK – Turqia dislokon forcat speciale kundër rebelëve kurdë

BAGDAD, 17 qershor /ATSH-AFP/- Turqia dislokoi sot forcat speciale në veri të Irakut, si pjesë e një operacioni të rrallë ajror dhe tokësor kundër...

UASHINGTON – SHBA zvogëlon praninë e trupave në Irak

UASHINGTON, 12 qershor /ATSH-ANSA/ - Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vazhdojnë të zvogëlojnë praninë e trupave të tyre nga Iraku dhe do...

IRAK – Shefi i shërbimit sekret ngarkohet për formimin e qeverisë

BAGDAD, 9 prill /ATSH-DPA/ - Shefi i shërbimit sekret të Irakut, Mostafa al-Kazemi, është emëruar si kryeministri i ri i vendit. Presidenti irakian, Barham Salih...

LONDËR – Riatdhesohet një pjesë e trupave nga Iraku nga COVID-19

LONDËR, 19 mars /ATSH-AFP/ - Britania e Madhe njoftoi sot se do të riatdhesonte një pjesë të trupave në Irak, ku ato marrin pjesë...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA