Parashikimi i motit, 26 janar 2021

TIRANË, 26 janar/ATSH/- Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën të ditur se moti ditën e marte parashikohet kryesisht i vranët. Në orët e para të 24 orëshit deri në mesditë, parashikohen reshje shiu të vazhdueshme me intensitet mesatar dhe të lartë në formën e shtrëngatave dhe rrebesheve shoqëruar me shkarkesa elektrike.

Në zonën e Alpeve, në Verilindje në lartësitë mbi 300 metër si dhe Juglindje në lartësitë mbi 600 metër, parashikohen reshje të dendura bore.

Pas orëve të mesditës, reshjet e shiut humbasin intensitet  Në relievet kodrinore-malore, reshje e borës do të jenë me intensitet të ulët.

Era do të fryjë me drejtim Juglindje – Veriperëndim 5-12m/sek. Përgjatë vijës bregdetare, zonat e ulëta pranë tyre dhe zonat luginore do të ketë erë intensive dhe me rrahje me shpejtësi deri në 22-28 m/s. Valëzim i forcës 4-5 ballë me lartësi vale 1.8-3.5m.

Temperaturat parashikohen:

QYTETET Temperaturat në °C Sigla
Shkodër 6/8 re shi
Kukës 2/4 re shi/borë
Lezhë 7/9 re shi
Dibër 1/3 re shi/borë
Durrës   7/11 re shi
Tiranë   7/10 re shi
Elbasan  5/8 re shi
Berat    6/10 re shi
Vlorë    8/10 re shi
Korçë   1/3 re shi/borë
Gjirokastër    6/9 re shi
Sarandë     5/10 re shi

 

          

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.