COVID-19 – Austria zgjat bllokimin

VJENË, 17 janar /ATSH-DPA/ – Austria do të zgjasë bllokimin e saj aktual për shkak të pandemisë së koronavirusit me dy javë të tjera, deri më 7 shkurt.

Shumë shitës me pakicë, restorante, dyqane dhe ofrues të shërbimeve pritet të qëndrojnë të mbyllura deri atëherë.

Shkollat ​​do t’i përmbahen mësimit në distancë.

Masat më të fundit për të frenuar përhapjen e koronavirusit të ri në Austri filluan me kufizime të kufizuara të vendosura në fillim të nëntorit.

Shitjet me pakicë – me përjashtim të dyqaneve thelbësore – si dhe restorantet dhe hotelet në Austri janë mbyllur aktualisht.

Dyqanet dhe muzetë, si dhe palestrat, pishinat dhe llixhat duhet të lejohen të rihapen nga 8 shkurti.

Në të ardhmen, vizitorët dhe klientët do të duhet të mbajnë maska ​​mbrojtëse tip FFP2 dhe të mbajnë një distancë shoqërore prej dy metrash.

Ndërkohë, rreth 10 000 persona, përfshirë shumë nga e djathta demonstruan në Vjenë të shtunën kundër masave qeveritare të marra për të frenuar përhapjen e virusit.

Policia tha se pesë persona u arrestuan. Protesta filloi paqësisht, por më vonë pati trazira./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.