Lufta ndaj Covid-19 kalon nga ajri

ROMË, 26 nëntor /ATSH-ANSA/ – Ndërsa e gjithë bota merret me pandeminë, Covid-19 zbulon rëndësinë e ”kanalizimeve” të ajrit dhe për kompanitë e specializuara do të thotë më shumë punë.

Mbajtja e sistemeve të ventilimit është e nevojshme dhe thelbësore për të luftuar Covid.

“Ne? Ne bëjmë atë që kemi bërë gjithmonë”, shpjegon Pietro Borgognoni, pronar i ”Mitsa di Aprilia” në provincën e Latinës, e cila numëron FAO-n, Vatikanin, banka të ndryshme dhe spitale midis klientëve të saj.

“Ne e pastrojmë ajrin në maksimumin e mundshëm”, shpjegon Borgognoni.

Një sektor në të cilin kompania, e cila ekziston që nga viti 1989, u specializua rreth 25 vjet më parë.

Në impiante grumbullohet gjithçka: pluhur i imët, për shembull, por edhe baktere.

”Dhe tani, potencialisht, edhe Covid-19”, shton ai.

“Ne përdorim produktet e bazuara në oksigjen për të dezinfektuar, të cilat gjithashtu luftojnë koronavirusin. Një armik, i cili është i frikshëm kur hyn në mushkëri, por jashtë, në të vërtetë, është mjaft e brishtë: mjafton një pastrim hidroalkolik për ta hequr qafe atë”, thotë sipërmarrësi.

”Fusha e veprimit janë kanalet e ajrit, ku përqendrohet lagështia: për t’i pastruar ato, përdoren robotë që kalojnë nëpër to duke i çliruar nga papastërtitë. Sistemet e ajrimit duhet të funksionojnë mirë: në një sistem që funksionon mirë duhet të ketë më pak mikrobe sesa jashtë”, shtoi ai.

Borgognoni është nënkryetar i AISA-s, Shoqata Italiane e Higjienistëve të Sistemeve Aeraulic.

AISA u themelua në 2004 dhe ka protokollin e saj operativ që garanton rezultate optimale./  /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.