FORMULA 1 – Gara e radhës në Portugali

LISBONË, 23 tetor /ATSH-AA/- Gara në Formula 1 këtë fundjavë do të mbahet në Portugali ndërsa pista ndërkombëtare Algavre do të presë të dielën garën e 12-të të sezonit 2020.

Gara do të zhvillohet në mbi 66 xhiro të pistës me gjatësi prej 4.6 kilometra në Portimao.

Xhiroja kualifikuese do të fillojë në ora 13:00 sipas kohës së Evropës Qendrore të shtunën ndërsa gara fillon në ora 13:10 sipas kohës së Evropës Qendrore të dielën.

Piloti britanik i Mercedesit, Lewis Hamilton me 7 fitoret e tij kryeson kampionatin me 230 pikë.

Ai pasohet nga shoku i tij i skuadrës Valtteri Bottas nga Finlanda i cili grumbulloi 161 pikë duke fituar dy gara këtë sezon.

Radhitja e pilotëve për vitin 2020:

  1. Lewis Hamilton (Britani e Madhe) 230
  2. Valtteri Bottas (Finlandë) 161
  3. Max Verstappen (Holandë) 147
  4. Daniel Ricciardo (Australi) 78
  5. Sergio Perez (Meksikë) 68

 

– Radhitja e konstruktorëve për vitin 2020:

  1. Mercedes 391
  2. Red Bull-Honda 211
  3. Racing Point 120
  4. McLaren 116
  5. Renault 114

 

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.