AXHENDA NDËRKOMBËTARE 16/9/2020

TOKIO (Japoni) – Votim në parlament për të zgjedhur kryeministrin e ri.

BRUKSEL (Belgjikë) – Fjalim mbi gjendjen e Unionit nga presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, para eurodeputetëve.

BRUKSEL (Belgjikë) – Seancë e Parlamentit Europian.

BRUKSEL (Belgjikë) – Takim mbi Brexit me Michel Barnier dhe shtetet anëtare të BE-së.

LONDËR(Britani e Madhe) – Boris Johnson në seancën e përjavshme të pyetjeve për kryeministrin në Parlament.

ROMË (Itali) – Rifillimi i procesit të dy studentëve amerikanë për vrasjen e një polici italian.

PARIS (Francë) – Parashikime ekonomike të OCDE për vendet e G20-s.

ATHINË (Greqi) – Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, drekon me homologun grek, Kyriakos Mitsotakis.

LONDËR (Britani e Madhe) – Kryeministri Boris Johnson i përgjigjet pyetjeve të presidentëve të komisioneve parlamentare.

VJENË (Austri) – Këshilli i guvernatorëve të AIEA-s.

ANKARA (Turqi) – Bisedime mbi Libinë me delegacionet ruse dhe turke.

AUSTRI – Vizitë e presidentit ukrainas, Zelensky.

GJENEVË (Zvicër) – Takim i OBT për zgjedhjen e kandidatëve për kryesimin e organizatës.

OSNABRUCK (Gjermani) – Takim informal i ministrave të Arsimit të BE-së.

NJU JORK (SHBA) – Java e modës pranverë-verë 2021.

TORONTO (Kanada) – Edicioni i 45-të i Festivalit NDërkombëtar të Filmit të Torontos.

UASHINGTON (SHBA) – Takim i Komitetit të Politikës Monetare të FED.

UASHINGTON (SHBA) – Konferencë shtypi mbi COVID-19, nga Organizata panamerikane e Shëndetësisë.

KOMBET E BASHKUARA (SHBA) – Konferencë shtypi e sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres.

UASHINGTON (SHBA) – Konferencë shtypi e presidentit të FED, Jerome Powell.

SAN FRANÇISKO (SHBA) – Hyn në fuqi ndalimi i transaksionit me pronarin kinez të TikTok, dekretuar nga Trump.

DOHA (Katar) – Bisedime paqeje mes qeverisë afgane dhe talebanëve. / /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.