BERLIN – Konfirmohet helmimi me Novichok i disidentit rus Navalny

BERLIN, 14 shtator /ATSH-DPA/ – Laboratorët në Francë dhe Suedi kanë konfirmuar analizat se disidenti rus Alexei Navalny u helmua me agjentin kimik Novichok, deklaroi qeveria gjermane.

Deklarata vjen pasi Berlini çoi çështjen pranë Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike (OPCW), i cili është një vëzhgues ndërkombëtar.

Zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Seibert e quajti helmimin e Navalny, i cili u sëmur në një fluturim të brendshëm rus më 20 gusht, “një shkelje serioze e Konventës së Armëve Kimike (CWC)”.

”Ndërsa OPCW po siguron mbështetje për hetime të mëtejshme, Franca dhe Suedia gjithashtu kanë qenë në gjendje të konfirmojnë në mënyrë të pavarur përdorimin e substancës Novichok të zhvilluar nga rusët”, theksoi Seibert.  /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.