BRUKSEL – BE paralajmëron Izraelin për kolonitë

BRUKSEL, 11 maj /ATSH-ANSA/ – Siç kemi thënë disa herë, aneksimi nuk është në përputhje me ligjin ndërkombëtar dhe nëse Izraeli insiston në planin e tij për të aneksuar pjesë të Bregut Perëndimor të pushtuar BE do të veprojë në përputhje me rrethanat, deklaroi Peter Stano, zëdhënës i Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep Borrell.

Stano sqaroi se ministrat e Jashtëm të BE do të diskutojnë çështjen në takimin e së premtes, duke theksuar megjithatë që BE “kupton nevojat e sigurisë së Izraelit” dhe se ai ka dhënë mbështetjen e tij për to.

Ministrat e Jashtëm të BE-së po shqyrtojnë mundësinë e “vendosjes së sanksioneve” ndaj Izraelit nëse ai vazhdon me planet e saj për aneksimin e vendbanimeve hebraike në Bregun Perëndimor dhe Luginën Jordan. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.