MOSKË – 2% e banorëve të prekur nga COVID-19

MOSKË, 2 maj /ATSH-AFP/ – Rreth 2% e banorëve të Moskës, më shumë se 250 000 persona janë të prekur nga COVID-19, theksoi sot kryetari i Bashkisë së kryeqytetit ris duke cituar rezultatet e testeve.

“Sipas testeve të depistimit të realizuara mbi grupe të ndryshme të popullsisë, numri real i personave të infektuar është rreth 2% e popullsisë totale të qytetit”, shkruan kryetari i Bashkisë së Moskës, Sergueï Sobianine në blogun e tij.

Rusia ka deklaruar deri tani më shumë se 114 000 raste me koronavirusin e ri, 57 300 prej të cilëve në Moskë, epiqendra e përhapjes.

Sobianine deklaroi se Moska kishte rritur në mënyrë domethënëse kapacitetin e testimit të banorëve të saj këto javët e fundit duke shtuar se qyteti kishte arritur të parandalonte përhapjen e epidemisë në sajë të rregullave shtrënguese të kufizimit dhe masave të tjera.

Ai përsëriti se Moska nuk e kishte arritur ende pikun  e epidemisë.

Me 1 169 të vdekur të deklaruar, niveli i numrit të viktimave duket më i ulët në raport me vendet e tjera so Italia, Spanja apo SHBA-ja./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.