BM – Johnson: Është herët të hiqen masat e izolimit

LONDER, 27 prill /ATSH-AA/- Është shumë herët për të hequr masat e izolimit në Britaninë e Madhe, theksoi sot kryeministri britanik, Boris Johnson.

Duke folur në paraqitjen e tij të parë publike teksa u rikthye në detyrë pas shërimit së tij nga COVID-19, Johnson tha se ka shenja se “po kalojmë pikun” dhe Britania e Madhe është në pikën e “rrezikut maksimal”.

“Është e qartë se qeveria do të shprehet shumë më tepër për këtë (izolimin) në ditët e ardhshme”, tha Johnson. Ai tha se qeveria do të heqë izolimin kur të jetë plotësisht e sigurt se nuk do të vijë një valë e dytë.

“Ne po ashtu duhet të njohim rrezikun e një goditje të dytë dhe të lejojmë që niveli i riprodhimit të kthehet mbi një. Kjo jo vetëm që do të ishte një valë e re vdekjesh dhe sëmundjesh, por edhe një fatkeqësi ekonomike dhe do të detyroheshim edhe një herë të vendosnim në frenat e të gjithë vendit dhe tërë ekonomisë dhe të rimarrim kufizime”, tha ai. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.