FOKUS – COVID-19 ul ndjeshëm çmimin e naftës

ANKARA, 4 mars /ATSH-AA/ – Epidemia e koronavirusit e ka çuar çmimin e naftës së papërpunuar në nivelin më të ulët në 31 muajt e fundit, pikërisht në javën kur investitorët presin takimin e rëndësishëm të OPEC-ut që do të mbahet në Vjenë.

Standardi ndërkombëtar i naftës së papërpunuar Brent ra shumë poshtë në 48,40 dollarë për fuçi të hënën për të shënuar nivelin e tij më të ulët që nga 24 korriku 2017, sipas të dhënave zyrtare.

Ndërsa ky ishte niveli më i ulët në dy vjet e shtatë muaj, kjo gjithashtu ishte një rënie prej 32,5% që nga 8 janari i vitit 2020 kur Brent arriti në 71,75 dollarë për fuçi për shkak të tensionit në rritje midis SHBA-së dhe Iranit në Lindjen e Mesme që kërcënoi furnizimin e sigurt me naftë të rajonit.

Koronavirusi, i cili u shfaq në Kinë dhe u përhap shpejt në të gjithë botën, ka shkaktuar dobësimin e aktiviteteve ekonomike në Azi dhe uljen e kërkesës së naftës në të gjithë botën.

Nafta e papërpunuar Brent të premten e kaluar u mbyll me 50,52 dollarë për fuçi, pasi filloi javën me 57,85 dollarë për fuçi të hënën e kaluar, duke shënuar një rënie javore prej 12,6 %, rënia më e madhe javore që nga janari 2016.

Kompania amerikane e investimeve JPMorgan paralajmëroi muajin e kaluar se nëse koronavirusi zhvillohet në një epidemi të stilit SARS që goditi Kinën nga 2002 në 2003, çmimet e naftës mund të binin deri në 5 dollarë për fuçi.   /os/ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.