BRUKSEL – KE shqyrton efektet e sanksioneve amerikane ndaj BE

BRUKSEL, 21 dhjetor /ATSH-DPA/ – Komisioni Europian deklaroi sot se po shqyrton efektet e sanksioneve të mundshme amerikane ndaj kompanive të BE-së të përfshira në ndërtimin e gazsjellësit “Nord Stream 2” në detin Balltik.

“Në parim, BE kundërshton vendosjen e sanksioneve kundër kompanive të BE-së që kryejnë biznes të ligjshëm”, deklaroi një zëdhënës i komisionit.

“Qëllimi i komisionit gjithmonë ka qenë të sigurojë që ‘Nord Stream II’ të operojë në mënyrë transparente dhe jodiskriminuese, me shkallën e duhur të mbikëqyrjes rregullatore, në përputhje me parimet kryesore të ligjit ndërkombëtar dhe të energjisë të BE-së”, shtoi ai./ /sara/ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.