HONG KONG – Demonstruesit bllokojnë aeroportin

HONG KONG, 2 shtator /ATSH-ANSA/ – Shërbimi i transportit hekurudhor për në aeroportin e Hong Kongut u ndërpre pasi aeroporti u rrethua përsëri nga protestuesit pas përleshjeve të dhunshme midis demonstruesve dhe policisë.

”Megjithatë, trenat nga aeroporti në ishullin Chek Lap Kok mbeten aktivë”, thanë autoritetet lokale.

Qindra aktivistë pro demokracisë kanë mbërritur në aeroportin ndërkombëtar të Hong Kongut duke bllokuar hyrjet si edhe hyrjet përmes hekurudhave (lidhjet u pezulluan në orët e para të pasdites) dhe autostradës.

Pas përplasjeve të dhunshme në qendër të ish-kolonisë britanike dhe mes aktivistëve dhe policisë, parashikimet janë për një ditë tjetër me tensione të larta./   /os/ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.