BRUKSEL – May diskuton me liderët e BE për marrëdhëniet pas Brexit

BRUKSEL, 14 dhjetor /ATSH-ANSA/ – Një zgjidhje e avantazhuar nga kryeministrja britanike Theresa May me liderët e 27 vendeve të BE për zgjidhjen e ndikimit të ”backstop” mund të tregojë fillimin e një marrëveshjeje mbi marrëdheniet e ardhshme dhe impenjimin e liderëve BE për ta respektuar.

Ky opsion nuk do të hyjë në kontradiktë me marrëveshjen Brexit, as nuk do ta ndryshojë, dhe është mbi tavolinën e 27 udhëheqësve për ta vlerësuar.

Seanca mbi Brexit, ku May ekspozoi nevojat e saj për ta kaluar marrëveshjen nga  partnerët e BE-së në Westminster, zgjati rreth një orë.  /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.