Delawie: Transparenca dhe sundimi i ligjit janë jetike

PRISHTINË, 30 Mars/ATSH/.- Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie reagoi sot lidhur me arrestimin e gjashtë shtetasve turq gjatë ditës së djeshme në Kosovë.

Delawie ka kujtuar rëndësinë që ka respektimi i ligjit.

“Duke ndjekur nga afër ngjarjet. Transparenca dhe angazhimi përgjatë porcesit, si dhe sundimi i ligjit janë jetike”, shkruan ai në rrjetin social Twitter, përcjell KosovaPress.

Kryeministri Ramush Haradinaj sot ka shkarkuar ministrin e punëve të brendshme, Flamur Sefaj dhe drejtorin e AKI-së, Driton Gashi lidhur me këtë ngjarje. Kurse familjarët e personave të arrestuar kanë zhvilluar një takim në zyrën e kryeministrit ku kërkuan të dinë ku janë familjarët e tyre. /KosovaPress/k.s/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.