Ballina Etiketimet Trajtim

Etiketim: trajtim

​ShSKUK: Në trajtim 16 raste me COVID-19 pozitivë, 24 post-COVID

PRISHTINË, 10 janar /ATSH/ Në Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, në trajtim mjekësor janë 16 pacientë të konfirmuar me COVID-19 pozitivë dhe...

ShSKUK: Në trajtim 11 pacientë të konfirmuar me COVID-19

PRISHTINË, 5 dhjetor /ATSH/ Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se nga raportimet e klinikave COVID-19 në QKUK, por edhe spitalet...

SHSKUK: Në trajtim 16 pacientë me COVID-19 pozitivë dhe 33 post-Covid

PRISHTINË, 22 nëntor /ATSH/ Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se bazuar në raportet e pranuara nga klinikat COVID-19 në QKUK...

Një “Kalë Troje” për ndalimin e neurodegjenerimit

ROMË, 31 tetor /ATSH-ANSA/ - Po merr formë mekanizmi i parë, i konsideruar një “Kalë Troje”, që do të bëjë të mundur përcjelljen e...

Trajtimet monoklonale efikase kundër migrenës

ROMË, 28 tetor /ATSH-ANSA/ - Provat e reja kanë konfirmuar efikasitetin e antitrupit monoklonal, fremanezumab, në reduktimin e ditëve të migrenës, uljen e paaftësisë...

EMA nis rishikimin e trajtimit të ri antiCOVID-19

AMSTERDAM, 25 tetor /ATSH-DPA/ - Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ka filluar procedurën e rishikimit për një trajtim të ri antiCOVID-19. “Ekspertët do të vlerësojnë...

Trajtimi i ri i antitrupave parandalon dhe trajton COVID-19

LONDËR, 11 tetor /ATSH-DPA/ - Një trajtim antitrupash, i zhvilluar nga gjiganti farmaceutik AstraZeneca, ka treguar aftësinë e tij për të parandaluar dhe trajtuar...

KE kontratë për një trajtim të ri kundër COVID-19

BRUKSEL, 23 shtator /ATSH-DPA/ - Komisioni Evropian njoftoi se ka përfunduar një marrëveshje për blerjen e përbashkët të terapisë me antitrupa monoklonalë për pacientët...

Rezultate inkurajuese për trajtimin e kancerit të syrit

PARIS, 23 shtator /ATSH-AFP/ - Një trajtim i ri kundër formës më të zakonshme të kancerit të syrit te të rriturit ka treguar rezultate...

Një shpresë e re për të trajtuar sëmundjen Alzheimer

PARIS, 19 shtator /ATSH-AFP/ - Një projekt për prodhimin e një ilaçi, në një pistë ende pak të eksploruar, sapo ka regjistruar rezultate interesante,...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA