Ballina Etiketimet Sy

Etiketim: sy

Shëndeti i syve gjatë pandemisë

ANKARA, 26 nëntor /ATSH-AA/ - Përdorimi i shtuar i pajisjeve dixhitale gjatë pandemisë së COVID-19 mund të ndikojë negativisht në shëndetin e syve, paralajmëroi...

Nervi optik rigjenerohet në një epruvetë me terapi gjenesh

LONDËR, 10 nëntor /ATSH-ANSA/ - Rigjenerohet nervi optik në një epruvetë, sipas studiuesve të Universitetit të Kembrixhit falë një terapie të re gjenesh që...

SHËNDETËSI – Rreziku i sëmundjes së zemrës ”shkruhet” në sy

LONDËR, 17 nëntor /ATSH-ANSA/ - Thuhet se sytë janë dritarja e shpirtit. Por, ata gjithashtu mund të jenë një dritare për zemrën dhe të...

SHËNDETËSI – Shpiket aplikacioni që gjen sëmundjet e syve te...

TEKSAS, 13 tetor /ATSH-ANSA/ - Një aplikacion mund të gjejë te fëmijët ''syrin e bardhë'', një refleks brenda retinës që mund të jetë ''spiun''...

BIOTEKNOLOGJI – Të shohësh pa sy, tani është e mundur

ROMË, 20 gusht /ATSH-ANSA/ - Një elektrodë speciale mundëson që t’i rikthehet shikimi të verbërve. Ku dispozitiv duke u vendosur brenda nervit optik, është ne...

TEKNOLOGJI – Sy artificialë si të insekteve për robotët dhe automjetet...

PEKIN, 20 janar /ATSH-ANSA/ - Sy artificialë si të insekteve për robotët dhe automjetet autonomë, të prodhuara me lente që largojnë edhe ujin, janë...

SOFT NEWS – Macet me sy të pazakontë defekt gjenetik

VAN, 3 nëntor /ATSH-AA/ - Macet me sy me ngjyra të ndryshme janë një fenomen i rrallë i shkaktuar nga heterochromi si pasojë e...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA