Ballina Etiketimet Paqe

Etiketim: paqe

Marrëveshja mes Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe/ Rama: Frymëzuese për...

TIRANË, 13 gusht/ATSH/ Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe nënshkruan sot nën kujdesin e SHBA-së një marrëveshje historike paqeje, ka bërë të ditur presidenti...

KABUL – Abdullah: Asambleja e Madhe afgane kërkon armëpushim të pakushtëzuar

KABUL, 8 gusht /ATSH-DPA/ - Në ditën e dytë të Asamblesë së Madhe afgane, komisionerët kërkuan nga të dy palët e konfliktit që të...

AFGANISTAN – Talebanët të gatshëm për diskutime me qeverinë afgane

KABUL, 23 korrik /ATSH-AFP/ - Talebanët u shprehën të gatshëm për diskutime me qeverinë afgane muajin e ardhshëm, nëse shkëmbimi i të burgosurve, i...

SHBA – Maas: OKB duhet të zgjerojë kuptimin e saj për...

NJU JORK, 2 korrik /ATSH-DPA/ - Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas, tha para Këshillit të Sigurisë së Kombeve të Bashkuara se OKB duhet...

UKRAINË – Zelensky ultimatum Rusisë për paqen në lindje të vendit

KIEV, 8 mars /ATSH-DPA/ - Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky i dha një ultimatum  Rusisë për gjetjen e një marrëveshjeje paqeje në Ukrainën Lindore. ''Një marrëveshje...

SUEDI – Mbi 300 kandidatura për Çmimin Nobel për Paqen 2020

STOKHOLM, 26 shkurt /ATSH-DPA/- Mbi 300 kandidatura janë propozuar për Çmimin Nobel për Paqen, njoftoi sot Akademia e Nobelit. Sipas Akademisë, në total janë 317...

KIEV – Ukraina dhe Hungaria shfaqin vullnetin për paqe

KIEV, 7 shkurt /ATSH-AFP/ - Kievi dhe Budapesti shfaqën sot vullnetin e tyre për paqe pas disa viteve konflikt mbi gjuhën në shkolla për...

Zbatimi i axhendës për Gratë, Paqen dhe Sigurinë/ Prezenca e OSBE-së...

TIRANË, 7 shkurt /ATSH/ Prezenca e OSBE-së mbështet Shqipërinë në zbatimin e axhendës për Gratë, Paqen dhe Sigurinë. Zyrtarë të lartë shqiptarë, përfaqësues të shoqërisë...

JORDANI – Mbreti Abdallah II refuzon planin e paqes të Trump-it

AMAN, 27 janar /ATSH-ANSA/- Mbreti i Jordanisë, Abdallah II ripohoi kundërshtimin e tij kundrejt planit të paqes të Trump, në lidhje me konfliktin Izrael-Palestinë. “Pozicioni...

DAVOS – Cavusolgu: Haftar e vetmja pengesë për procesin e paqes...

DAVOS, 22 janar /ATSH-AFP/ - Marshalli Khalifa Haftar, burri i hekurt i lindjes libiane, është pengesa e vetme në vendosjen e një procesi paqeje...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA