Ballina Etiketimet Obezitet

Etiketim: obezitet

Obeziteti prek 800 milionë individë në të gjithë botën

ROMË, 4 mars /ATSH-ANSA/ - Obeziteti është një nga problemet kryesore të shëndetit publik në të gjithë botën, incidenca e të cilit po rritet...

Obeziteti përkeqëson COVID-19

ANKARA, 8 nëntor /ATSH-AA/ - Obeziteti ndikon negativisht në rrjedhën e virusit, edhe pse mund të ketë gjithashtu ndikime mbrojtëse, sipas një studimi turk. Personat...

MJEKËSI – Shqetësim për mbipeshën e fëmijëve pas izolimit nga COVID-19

FILADELFIA, 15 maj /ATSH-DPA/ - Mbyllja e shkollave, lojërave, fushave sportive dhe kampeve verore për shkak të COVID-19 kanë shqetësuar dietologët lidhur me ndryshimet...

STUDIM – Gjysma e popullsisë amerikane do të jetë obeze pas...

UASHINGTON, 19 dhjetor /ATSH-AA/ - Sipas një studimi të ri afërsisht gjysma e popullsisë amerikane do të jetë obeze brenda një dekade. Deri në vitin...

SHBA – OBSH: Vendet e varfra përballen me obezitetin dhe kequshqyerjen

NJU JORK, 17 dhjetor /ATSH-DPA/ - Një e treta e vendeve më të varfra në botë po përballet me nivele të larta të obezitetit...

STUDIM – Ekrani pavarësisht aktivitetit fizik rrit rrezikun e obezitetit tek...

HELSINKI, 9 gusht /ATSH-AA/ - Qëndrimi i tepërt para ekranit rrit rrezikun e obezitetit tek fëmijët, sipas një studimi të ekspertëve finlandez. Sipas një artikulli...

MJEKËSI – Bie paradoksi i obezitetit në kirurgjinë e zemrës

PARIS, 4 qershor /ATSH-AFP/ - Pacientët, të cilët kanë një masë dhjamore shumë të lartë, janë katër herë më shumë të predispozuar të humbin...

SHËNDETËSI – Obeziteti po rritet më me shpejtësi në zonat rurale...

PARIS, 12 maj /ATSH-AFP/ - Krejt ndryshe nga teoritë e njohura, epidemia globale e obezitetit po evidentohet më tepër në fshatra sesa në jetesën...

SHËNDETËSI – Obeziteti dëmton trurin dhe zvogëlon materien gri

AMSTERDAM, 29 prill /ATSH-ANSA/ - Obeziteti ka pasoja edhe në tru. Në fakt, niveli i lartë i dhjamit në trup lidhet me diferenca të...

SOFT NEWS – Kryeministri i Tongas sfidon homologët me humbje në…...

UELLINGTON, 18 gusht /ATSH-AFP/ - Kryeministri i ishujve Tonga po sfidon homologët e tij të Paqësorit duke provuar të humbë sa më shumë në...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA