Ballina Etiketimet Holokaust

Etiketim: Holokaust

SHBA – Një fotograf gjerman me portrete të të mbijetuarve të...

SAN FRANCISKO, 18 prill /ATSH-DPA/ - Një ekspozitë me 78 portrete të mëdhenj të të mbijetuarve të Holokaustit, fotografuar nga fotografi gjermano-italian Luigi Toscano është...

VARSHAVË – Polonia refuzon një mohues të Holokaustit për një turne...

VARSHAVË, 25 mars /ATSH-ANSA/ - Polonia nuk ka ndërmend të lejojë historianin britanik, David Irving, të kryesojë një turne në disa nga ish-kampet naziste...

HUNGARI – Shuhet i mbijetuari i fundit i Holokaustit

BUDAPEST, 7 mars /ATSH-DPA/ - I mbijetuari më i moshuar hungarez i Holokaustit, Elemer Spiegler, vdiq në moshën 106-vjeçare. Spiegler bëri punë të detyrueshme si...

Morawiecki: Për Varshavën, çështja e pasurive të hebrenjve është zgjidhur

VARSHAVË, 17 shkurt /ATSH-AFP/ - Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki deklaroi sot se çështja e dëmshpërblimeve  për pasuritë e hebrenjve të grabitura nga nazistët ishte...

FOKUS – Të mbijetuarit jetëgjatë të Holokaustit

TEL AVIV, 13 janar /ATSH-ANSA/ - Ishin të detyruar të mbijetonin në kushte dramatike  jetese dhe kjo i bëri ata më të ekspozuar ndaj...

AUSTRI – Memorial për Holokaustin me emrat e viktimave

VJENË, 10 nëntor /ATSH-DPA/- Qeveria austriake do të ndërtojë një memorial të dytë të Holokaustit në Vjenë për të përkujtuar emrat e rreth 66...

TEL AVIV – 93-vjeçarja fiton çmimin Miss E Mbijetuara e Holokaustit

TEL AVIV, 15 tetor /ATSH-DPA/ - Tova Ringer, 93-vjeçarja e cila mbijetoi në kampin e përqëndrimit të Aushvicit, në Poloninë e pushtuar nga nazistët,...

POTSDAM – Arti i të mbijetuarve të Holokaustit shfaqet në një...

POTSDAM, 9 shtator /ATSH-DPA/ - Punime artistike të  të mbijetuarve të Holokaustit do të shfaqen në ish-kampin nazist të Sachsenhausen. Ato pasqyrojnë jetën e Holokaustit në...

KINEMA – Vdes Claude Lanzmann, regjisori i “Holokaustit”

PARIS, 5 korrik /ATSH-AFP/ - Kineasti dhe shkrimtari francez, Claude Lanzmann, regjisor i dokumentarit të famshëm "Holokausti", vdiq sot në moshën 92-vjeçare, bëri të...

FILIPINE – Zëvendëspresidentja kërkon falje për foton në Memorialin e Holokaustit

MANILA, 17 prill /ATSH-DPA/ - Zëvendëspresidentja filipinase, Leni Robredo kërkoi sot falje sepse kishte bërë një foto duke qeshur me një grup politikanësh në...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA