Ballina Etiketimet Gjermane

Etiketim: gjermane

BERLIN- Prokurorët gjermanë raportojnë rritje të kriminalitetit

BERLIN, 30 gusht /ATSH-DPA/- Numri i hetimeve penale u rrit në Gjermani në vitin 2020 me prokurorët që përfunduan gati 5 milionë procedura paraprake...

GJERMANI- Betejat mbi klimën dhe çështjet sociale rrisin ndjeshëm të Gjelbërit

BERLIN, 23 gusht /ATSH-DPA/-  Partia e të Gjelbërve në Gjermani  tashmë numëron më shumë se 120 000 anëtarë, duke vendosur një rekord të ri,...

GJERMANI – 2/3 e qytetarëve mbështesin ndihmën ndaj refugjatëve afganë

BERLIN, 22 gusht /ATSH-DPA/ - Gati dy të tretat e gjermanëve janë në favor të dhënies së mbrojtjes në Gjermani qytetarëve nga Afganistani, të...

Ambasada gjermane në Tiranë kujton 60-vjetorin e nisjes së ndërtimit të Murit...

TIRANË 13 gusht /ATSH-I.Vata/- Ambasada e Gjermanisë në Tiranë kujtoi sot 60-vjetorin e nisjes së ndërtimit të Murit të Berlinit. "Natën e 13 gushtit 1961,...

Rama: Qeveria gjermane e mbështet Open Balkan, ndryshe nga sa u...

TIRANË, 11 gusht/ATSH/ Kryeministri Edi Rama u shpreh sot se qeveria gjermane e mbështet nismën "Open Balkan", si edhe kërkon nënshkrimin urgjent të marrëveshjeve...

Muze për një pjesë të ndjeshme të historisë kur gjermanët ishin...

BERLIN, 19 qershor /ATSH-AFP/ - Shumë kohë më parë, fati i miliona gjermanëve të dëbuar nga Europa Qendrore dhe Lindore në fund të Luftës...

GJERMANI – Autoritetet kërkojnë frenimin e akteve antisemite

BERLIN, 17 maj /ATSH-DPA/ - Zyrtarët gjermanë kanë bërë thirrje që sjellja antisemite të frenohet, pas protestave të fundit kundër Izraelit në lidhje me...

Gjermanët mendojnë se është e gabuar heqja e të gjitha kufizimeve...

BERLIN, 15 maj /ATSH-DPA/- Një shumicë e konsiderueshme e gjermanëve besojnë se do të ishte e gabuar të hiqen të gjitha kufizimet e lidhura...

GJERMANI – Berlini: Londra t’i përmbahet paktit tregtar të Brexit

BERLIN, 27 prill /ATSH-DPA/ - Federata e Industrive Gjermane (BDI) i ka kërkuar Britanisë së Madhe t'i përmbahet marrëveshjes tregtare pas Brexit përpara një...

FOKUS – Mjekët gjermanë: Lockdown dyjavor për shmangien e katastrofës spitalore

BERLIN, 27 mars /ATSH-DPA/ - Mjekët gjermanë kanë paralajmëruar se mënyra e vetme për të shmangur katastrofën në spitale, ndërsa vendi ndeshet me një...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA