Ballina Etiketimet Eurostat

Etiketim: Eurostat

BRUKSEL – Eurostat: Një në dhjetë punonjës italianë i varfër

BRUKSEL, 10 shkurt /ATSH-ANSA/- Në Itali, një qytetar në dhjetë (12,2%) rrezikohet nga varfëria, pavarësisht se e ka një punë, një nga përqindjet më...

BRUKSEL – Eurostat: 5,2% e europianëve punojnë nga shtëpia

BRUKSEL, 6 shkurt /ATSH-AA/ - Pothuajse 5,2% e qytetarëve të Bashkimit Europian punojnë nga shtëpia, treguan të dhënat e Zyrës Europiane të Statistikave. Sipas Eurostat,...

BRUKSEL – Eurostat: Papunësia në nivelin më të ulët

BRUKSEL, 30 janar /ATSH-AFP/- Papunësia në zonën euro arriti nivelin e saj më të ulët në dhjetor, në 7,4%, që prej majit 2008, njoftoi...

Eurostat: Shqipëria e 7-a në Europë për kultivimin e portokallit

TIRANË, 4 janar/ATSH/ Shqipëria prodhoi rreth 10.800 tonë portokalle në vitin 2018, duke u renditur në vendin e 7 në Europë, duke lënë kështu...

SHËNDETËSI – Eurostat: Ataku kardiak apo cerebral shkak kryesor i vdekjes...

BRUKSEL, 16 korrik /ATSH-AA/ - Ataku kardiak dhe cerebral përbëjnë rastet më të shpeshta të numrit të vdekjeve në vendet e Bashkimit Evropian, thuhet...

Zgjerohet tregtia e shërbimeve me BE

TIRANË, 2 qershor /ATSH/ - EUROSTAT ka publikuar të dhënat mbi shkëmbimet tregtare të shërbimeve ku evidenton se, Shqipëria pati suficit në tregtinë e...

BRUKSEL – “Eurostat”: Rritet punësimi në Greqi

BRUKSEL, 26 shkurt /ATSH-ANA/ - Punësimi në Greqi u rrit me 1,5% në vitin 2017 (63 000 persona) sipas raportit të publikuar sot nga...

TEKNOLOGJI – Shtatë për qind e ndërmarrjeve në BE përdorën robotë...

ANKARA , 27 janar /ATSH-AA/ – Shtatë për qind e ndërmarrjeve në Bashkimin Europian (BE) që kanë të punësuar minimumi dhjetë punonjës përdorën robotë...

Shqipëria, e treta në Europë për prodhimin e energjisë nga burimet...

LUKSEMBURG, 21 shtator /ATSH/ - Shqipëria renditet e treta në Europë, pas Norvegjisë dhe Islandës për prodhimin e energjisë elektrike nga burimet e rinovueshme,...

LUKSEMBURG – Përgjysmohet numri i azilkërkuesve në BE

LUKSEMBURG, 20 mars /ATSH-DPA/ - Rreth  650 000 persona kanë kërkuar azil në Bashkimin Europian në vitin 2017, një rënie prej pothuajse 50% krahasuar...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA