Ballina Etiketimet Aushvic

Etiketim: aushvic

POLONI – Muzeu i Aushvicit identifikon mbi 60% të të burgosurve

VARSHAVË, 27 dhjetor /ATSH-DPA/ - Deri më tani janë identifikuar më shumë se 60% e rreth 400 000 të burgosurve të regjistruar në kampin...

POLONI – Grabitësi nuk kurseu as një binar të Aushvicit

VARSHAVË, 1 prill /ATSH-ANSA/ - Një turist amerikan u përpoq të vjedhë një pjesë të gjurmëve nga ku mijëra hebrenj, gjatë Holokaustit, u shkarkuan...

POLONI – Jo më selfie në Aushvic

VARSHAVË, 25 mars /ATSH-ANSA/ - Mjaft më me fotot mbi binaret e Aushvicit. Muzeu kushtuar ish-kampit nazist të shfarosjes u bërë thirrje vizitorëve të tij...

POLONI – Duda dhe Pence kurora në ”Murin e Vdekjes” në...

VARSHAVË, 15 shkurt /ATSH-PAP/ - Presidenti polak, Andrzej Duda dhe zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence vendosën kurora me lule sot në ''Murin e Vdekjes'', në...

BERLIN – Parlamenti gjerman përkujton viktimat e Aushvicit

BERLIN, 31 janar /ATSH-DPA/ - Parlamenti gjerman do të zhvillojë një ceremoni përkujtimore për të kujtuar ata që janë persekutuar, burgosur, torturuar dhe vrarë...

POLONI – Maas në Aushvic: Përgjegjësia jonë nuk mbaron kurrë

OSVIECIM, 20 gusht /ATSH-DPA/ - Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas u bëri sot homazhe viktimave të Holokaustit gjatë një vizite në Aushvic, ish-kampi...

POLONI – Kryediplomati gjerman vizitë në Aushvic

BERLIN, 20 gusht /ATSH-DPA/ - Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas do të udhëtojë sot drejt Polonisë, ku, për herë të parë në cilësinë...

GJERMANI – Vdes Oskar Groning llogaritari i Aushvicit

BERLIN, 13 mars /ATSH-ANSA/ - Oskar Groning, i njohur si llogaritari i Aushvicit, vdiq në Gjermani në moshën 96-vjeçare. Groning ishte i dënuar me burg...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA