Ballina Etiketimet Aushvic

Etiketim: aushvic

POLONI – Fati i fëmijëve në fokus të 76-vjetorit të çlirimit...

VARSHAVË, 27 janar /ATSH-DPA/ - Fati tragjik i fëmijëve të vrarë, të burgosur dhe të lindur në kampin nazist të përqendrimit të Aushvic-Birkenaut do...

FOKUS – Drejtori i muzeut të Aushvicit vetofrohet të vuajë dënimin...

VARSHAVË, 28 shtator /ATSH-PAP/ - Piotr Cywinski, drejtori i muzeut shtetëror polak ''Auschwitz-Birkenau'', i shkroi presidentit të Nigerisë përmes Twitter-it duke i kërkuar faljen...

POLONI – Gjermania dyfishon kontributin në fondin e Aushvicit

VARSHAVË, 16 qershor /ATSH-AFP/ - Gjermania e dyfishoi në 120 milionë euro kontributin e saj financiar në një fond ndërkombëtar për mirëmbajtjen e ish-kampit...

Gjetje interesante brenda një oxhaku të kampit të Aushvicit

VJENË, 16 maj /ATSH-DPA/ - Thika, pirunë, gërshërë, copa lëkurësh, mjete për të bërë këpucë dhe pjesë këpucësh u zbuluan brenda një oxhaku, ndërsa...

GJERMANI – Merkel për 75-vjetorin e Aushvicit: Çdo europian të ndihet...

BERLIN, 28 janar /ATSH-DPA/ - Me rastin e 75-vjetorin të çlirimit të kampit të përqendrimit të Aushvicit, kancelarja gjermane Angela Merkel kërkoi që njerëzimi...

POLONI – Duda: E vërteta nuk duhet të vdesë

VARSHAVË, 27 janar /ATSH/ - Në një mesazh për 75-vjetorin e çlirimit të kampit nazist të Aushvicit, presidenti i Republikës së Polonisë, Andrzej Duda...

AUSHVIC – Duda dhe të mbijetuarit vendosin kurora me lule përpara...

VARSHAVË, 27 janar /ATSH-PAP/ - Disa dhjetëra ish-të burgosur të kampit dhe presidenti polak, Andrzej Duda vunë kurora me lule përpara "Murit të vdekjes",...

FOKUS – Liderë botërorë dhe të mbijetuarit e Aushvicit përkujtojnë 75-vjetorin...

AUSHVIC, 27 janar /ATSH-DPA/ - Mbi 200 të mbijetuar dhe delegacione nga rreth 50 shtete do të mblidhen sot në ish-kampin nazist të përqendrimit...

POLONI – Vizitë historike e zyrtarëve myslimane dhe hebrenj në Aushvic

OSWIECIM, 23 janar /ATSH-AFP/- Zyrtarë myslimanë dhe hebrenj bënë sot homazhe për viktimat e Holokaustit, gjatë një vizite të përbashkët, të cilësuar historike në...

POLONI – Muzeu i Aushvicit identifikon mbi 60% të të burgosurve

VARSHAVË, 27 dhjetor /ATSH-DPA/ - Deri më tani janë identifikuar më shumë se 60% e rreth 400 000 të burgosurve të regjistruar në kampin...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA