Ballina Etiketimet Asteroid

Etiketim: asteroid

HAPËSIRË – 2011 ES4, asteroidi që do të “përshëndesë” Tokën nga...

ROMË, 31 gusht /ATSH-ANSA/ - Asteroidi 2011 ES4 ka një diametër prej rreth 30 metrash dhe do të lëvizë sot përmes sistemit Tokë-Hënë rreth...

HAPËSIRË – Përbërësit e jetës në Tokë erdhën nga përplasja e...

TOKIO, 12 qershor /ATSH-ANSA/- Përbërësit themelorë të jetës në Tokë, dhe ndoshta në Mars, kanë arritur nga ndikimi i asteroidëve, tregohet nga simulimi i...

SOFT NEWS – Një ”hënë” e re rreth Tokës?!

UASHINGTON, 28 shkurt /ATSH-AFP/- Toka ka rreth saj një miniHënë me madhësinë e një makine, sipas astronomëve që shquan objektin qiellor teksa sillej rreth...

HAPËSIRË – ESA: Një asteroid 370 metra do të kalojë pranë...

FRANKFURT, 13 shtator /ATSH-DPA/ - Një asteroid me gjatësi 370 metra do të kalojë pranë Tokës në një distancë prej rreth pesë milionë kilometrash,...

KANADA – Një asteroid shpërthen mbi një qytet

TORONTO, 25 korrik /ATSH-ANSA/ - Një asteroid i vogël shpërtheu mbi një qytet kanadez, në 29 kilometra lartësi, duke krijuar një shkëlqim të madh...

HAPËSIRË – Ulet rreziku i përplasjes me asteroidin e rrezikshëm

BRUKSEL, 18 korrik /ATSH-ANSA/ - Për fat të mirë, përplasja me asteroidin 2006 QV89, i cili kishte një probabilitet 1/7 000 për të goditur...

HAPËSIRË – NASA devijon një asteroid

UASHINGTON, 19 maj /ATSH-ANSA/ - Është planifikuar që në vitin 2021 NASA të godasë asteroidit Didymos, një ngjarje e parë vetëm në filmat fantastiko-shkencorë...

ANALIZË – Çfarë do të bënim nëse një asteroid do të...

PARIS, 4 maj /ATSH-AFP/ - Shembull: një teleskop sapo ka dalluar një asteroid me diametër nga 100 deri në 300 metra që po lëviz...

HAPËSIRË – Kina futet në garën për asteroidet

PEKIN, 18 prill /ATSH-AFP/ - Kina ka njoftuar lëshimin e një sonde drejt një asteroidi, nën valën e ekspeditave të ngjashme të filluara vitet...

HAPËSIRË – Një sondë japoneze pritet të ulet në një asteroid

TOKIO, 6 shkurt /ATSH-AFP/ - Sonda japoneze ''Hayabusa2'', tashmë në orbitë, do të përpiqet të ulet në një trup qiellor, njoftoi agjencia hapësinore JAXA. Udhëtimi...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA