Covid-19 ”zbulon” një mozaik romak nga skena e ”Iliada”-s

LONDËR, 25 nëntor /ATSH/ – Një vilë romake që përmban një mozaik të rrallë që përshkruan skena nga ”Iliada” e Homerit u gjet nën arën e një fermeri në Britaninë e Madhe, shkruan BBC.

Mozaiku, i gjetur në Rutland, është përshkruar si shembulli i parë i këtij lloji në vend.

Ajo u zbulua nga djali i pronarit të tokës dhe u studiua nga arkeologët nga Universiteti i Leicesterit.

Zbukurimi është përshkruar si “një nga më të shquarit dhe më domethënësit” të gjetur ndonjëherë në Britaninë e Madhe.

Mozaiku dhe kompleksi i vilave përreth tani janë mbrojtur si një monument i planifikuar nga Departamenti i Dixhitalit, Kulturës, Medias dhe Sporteve (DCMS).

Kompleksi mendohet se ka qenë i banuar nga një individ i pasur i periudhës së vonë romake.

Jim Irvine, djali i pronarit të tokës Brian Naylor, bëri zbulimin fillestar pasi vuri re “qeramikë të pazakontë” në një shëtitje gjatë lockdown-it të vitit 2020 dhe kontaktoi ekipin arkeologjik të Këshillit të Qarkut të Leicestershire.

“Gjatë bllokut të vitit të kaluar, vura re disa qeramika në dysheme që nuk ngjanin me asnjë qeramikë që kam parë ndonjëherë më parë. Ne erdhëm këtu me një lopatë dhe hapëm një gropë të cekët dhe unë isha pikërisht në vendin e duhur”, shtoi ai.

Mozaiku, i cili formon dyshemenë e asaj që mendohej të ishte një zonë ngrënieje ose argëtimi të vilës, ka përmasat 11x7m.

Mozaikët përdoreshin rregullisht në ndërtesa private dhe publike në të gjithë Perandorinë Romake dhe shpesh shfaqnin personazhe të famshëm nga mitologjia.

Megjithatë, mozaiku i Rutlandit mendohet të jetë unik në BM pasi përshkruan Akilin dhe betejën e tij me Hektorin në përfundim të Luftës së Trojës./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.