Ballina Etiketimet Romake

Etiketim: romake

Covid-19 ”zbulon” një mozaik romak nga skena e ”Iliada”-s

LONDËR, 25 nëntor /ATSH/ - Një vilë romake që përmban një mozaik të rrallë që përshkruan skena nga ''Iliada'' e Homerit u gjet nën...

Zbulohet një rrugë romake nën lagunën e Venecias

VENECIA, 24 korrik /ATSH-ANSA/ - Mbetjet e një rruge antike romake janë zbuluar të zhytura nën lagunën e Venecias, në kanalin Treporti. Prania e tyre,...

AMBIENT – Edhe romakët ndotnin mjedisin

CURMAIER, 19 maj /ATSH-ANSA/ - Edhe romakët e lashtë ndotnin: gjurmë të plumbit dhe antimonit, që nuk ishin parë më parë në akujt alpinë,...

MACERATA- Gërmime në kështjellat romake të zbuluara në Shqipëri

MACERATA , 9 gusht /ATSH-ANSA/ - Përfundoi koha e gërmimeve për 2018  të kryera nga Universiteti i Maceratës, në bashkëpunim me Institutin Arkeologjik të...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA