MACERATA- Gërmime në kështjellat romake të zbuluara në Shqipëri

MACERATA , 9 gusht /ATSH-ANSA/ – Përfundoi koha e gërmimeve për 2018  të kryera nga Universiteti i Maceratës, në bashkëpunim me Institutin Arkeologjik të Tiranës, në projektet e Ministrisë së Punëve të Jashtme në jug të Shqipërisë, të cilat kanë përfshirë Kalanë e  Paleokaster dhe Melan dhe zbulim dhe sondazhe topografike dhe sondazhe të vendbanimeve helenistike në luginën e Drinos.

Gërmimet e Paleokastrës, janë përqendruar në portën perëndimore, hyrja kryesore për në kala romake, që daton nga fillim të shekullit të katërt pas Krishtit, dhe kisha brenda kështjellës e ndërtuar ndoshta në shekullin e pestë pas Krishtit.

Ekipi nga Universiteti i Camerinos regjistroi informacione gjeofizike brenda fortifikimit. Në Melan, gërmimet kanë lejuar të nxjerrin në dritë struktura mbresëlënëse të fortifikuara, të epokës helenistike dhe bizantine.

Një ekip i Universitetit Politeknik të Marche ka krijuar reliefs 3D në qytet romak teatër Adrianopolisit , për më shumë se një dekadë në qendër të  ekipit Maceratese dhe të fortifikimit  të Paleokastrës. Studentët e Unimcit nga Universiteti i Salentos, La Sapienza i Romës dhe Universiteti i Tiranës morën pjesë në këto kërkime.   /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.