Muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, Ambasada e SHBA ndriçohet rozë

TIRANË, 18 tetor/ATSH/ Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës i është bashkuar sot apelit për ndërgjegjësimin ndaj kancerit të gjirit.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara është ndriçuar rozë në nder të Muajit të Ndërgjegjësimit për Kancerin e Gjirit, një mesazh për të nënvizuar rëndësinë e edukimit të grave dhe vajzave se si mund të zbulojnë kancerin sa më herët dhe të jetojnë jetë të shëndetshme.

Ambasada thekson se, “në Shqipëri, më shumë se 700 gra diagnostikohen me kancerin e gjirit çdo vit dhe një e treta e tyre humbasin jetën”.

“Zbulimi i hershëm bën ndryshim shumë të madh në trajtim dhe mbijetesë. Mbroni veten, bëni mamografinë!”, thuhet në një postim të Ambasadës së SHBA.

/j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.