AXHENDA NDËRKOMBËTARE 30/7/2021

BOTA – Dita Botërore Kundër Trafikimit të Qenieve Njerëzore.

SHANGHAI (Kinë) – Hapja e planetariumit më të madh në botë.

UKRAINE – Takimi i Këshillit të Sigurimit Kombëtar.

LONDËR (BM) – Dërgesa e nëntë milionë dozave të vaksinës antiCOVID-19 AstraZeneca në disa vende në Azi, si edhe në Kenia dhe Xhamajka.

GJENEVË (Zvicër) – Konferenca për shtyp e OBSH-së për pandeminë COVID-19.

KURU (Francë) – Nisja e satelitit Quantum, sateliti i parë komercial “fleksibël”.

NJU-JORK (SHBA) – Lëshimi i albumit të pabotuar “Ëelcome 2 America” i Prince.

CAP CANAVERAL (SHBA) – Fluturimi i dytë testues pa pilot i kapsulës Boeing Starliner drejt Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar.

LIMA (Peru) – Parada ushtarake për Ditën e Pavarësisë.

TOKIO (Japoni) – LO, xhudo: +100 kg/Finalja e meshkujve.

TOKIO (Japoni) – LO, kanotazh/ Femrat.

TOKIO (Japoni) – LO, kanotazh/Meshkujt.

TOKIO (Japoni) – LO, atletikë: 10 000 m/Finalja për meshkuj.

TOKIO (Japoni) – LO, not/ Finalja për femra/100 metra stil i lirë.

TOKIO (Japoni) – LO, not/ Finalja për meshkuj/ 200 metra shpinë./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.