VILNIUS – Lituania forcon rregullat e azilit

VILNIUS, 21 korrik /ATSH-DPA/ – Lituania ka forcuar rregullat e saj të azilit për shkak të një rritjeje të mprehtë të numrit të kalimeve të paligjshme në vend nga Bjellorusia fqinje.

Ndryshimet e diskutueshme, që u votuan në parlamentin lituanez me një shumicë të madhe, u dekretuan sot në ligj nga presidenti Gitanas Nauseda.

Megjithatë, Nauseda paralajmëroi se të drejtat e azilkërkuesve nuk duhet të kufizohen më shumë sesa është e nevojshme.

Rregulloret e reja përshpejtojnë procedurat e shqyrtimit të azilit dhe kufizojnë lëvizjen e lirë të migrantëve, që hyjnë në Lituani në mënyrë të paligjshme.

Në përgjigje të sanksioneve të BE-së, presidenti bjellorus Alexander Lukashenko ka kërcënuar vazhdimisht se do të lejojë refugjatët nga zonat e luftës të kalojnë përmes vendit të tij, duke i sjellë ata drejtpërdrejt në kufirin e BE-së.

Lituania, që ka një kufi të përbashkët gati 680 kilometra me Bjellorusinë, është prekur veçanërisht nga rritja e numrit të azilkërkuesve këtë vit.

Javët e fundit, disa qindra migrantë kaluan kufirin në mënyrë të paligjshme.

Ndryshimet në ligj janë kritikuar nga organizatat e të drejtave të njeriut./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.