Përkujtohet artisti Agim Krajka

TIRANË, 3 maj /ATSH – B. Naska/ Artisti i madh shqiptar Agim Krajka lindi më 3 maj 1937 në Kavajë. Familja e artistit ishte një familje me tradita dhe me origjinë nga Dibra e Madhe e cila u zhvendos në Tiranë kur kompozitori ishte ende fëmijë. Talentin për muzikën, Agim Krajka e trashëgoi nga babai i tij i cili ishte një fizarmonicist.

Që në moshë të vogël ai u regjistrua dhe u bë pjesë e Shtëpisë së Pionierit në Tiranë ku dhe do të spikaste për talentin e tij të jashtëzakonshëm, i cili prej punës së madhe mori dhe dimensionet që ai arriti më pas.

Agim Krajka spikati më tepër në mbrëmjet e vallëzimit që organizoheshin në qytet kur ishte ende i ri dhe përveç fizarmonikës ai filloi të punonte dhe të luante në disa instrumente të tjera.

Për herë të parë u punësua si instrumentist në estradën e ushtrisë dhe më pas në ansamblin e ushtrisë. Pasi mbaron edhe shërbimin e detyrueshëm ushtarak kthehet në Tiranë për t’u bërë pjesë edhe i festivalit të parë në RTSH ku kompozon për herë të parë këngën me titullin “Lemza” të cilën e interpreton legjenda e muzikës shqiptare, artistja Vaçe Zela. Më pas vijoi me këngën “Djaloshi dhe shiu”.

Pas këtij kompozimi të fundit ai kritikohet fort nga regjimi për influenca moderne në krijimtarinë e tij, çka e bën atë më të kujdesshëm në këtë aspekt. Momenti kur dhe do të ndryshonte përfundimisht orientimin e tij modern ishte Festivali i 11-të sikurse për shumë artistë të tjerë, çka e detyroi atë që të kompozonte dhe të ishte në shërbim politikave të kohës.

Gjithsesi studimet për kompozicion i filloi në vitin 1963 nën drejtimin e pedagogut dhe artistit Çesk Zadeja. Ky ishte edhe momenti kur ai u quajt përfundimisht një artist profesionist. Më pas u bë pjesë e “Ansamblit të këngëve dhe valleve popullore” por që vazhdoi të eksperimentonte në krijimtarinë e tij edhe në rryma të tjera dhe sidomos në muzikën e lehtë.

Artisti ka kompozuar me qindra këngë dhe orkestrale për fizarmonikë. Ka fituar shumë çmime të treta, të dyta dhe të para në festivalet e fundvitit në të cilin ai vazhdoi të ishte pjesë edhe pas viteve ’90.

Artisti është vlerësuar me titullin “Nderi i Kombit”

Kompozitori i njohur Agim Krajka ndërroi jetë më 1 mars të vitit 2021.

/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.