MOSKË – Rusia dëbon konsullin ukrainas

MOSKË, 17 prill /ATSH-DPA/ – Rusia ka dëbuar një diplomat ukrainas që shërben në Shën Petersburg, njoftoi sot Ministria e Jashtme ruse.

Diplomati, Alexander Sosonyuk, më herët ishte marrë në paraburgim nga shërbimi i brendshëm rus FSB-së, i akuzuar për marrjen informacioni konfidencial nga një qytetar rus.

FSB nuk ofroi detaje të mëtejshme të çështjes.

Media ukrainase raportoi se FSB e ndaloi konsullin gjatë natës.

Ministria e Punëve të Jashtme në Kiev shprehu indinjatën, me një zëdhënës që e quajti arrestimin e tij “një provokim tjetër nga Kremlini”.

Tani pritet që Ukraina të dëbojë gjithashtu një diplomat rus, si kundërpërgjigje./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.