KINË – Inflacioni rritet 0,4%

PEKIN, 9 prill /ATSH-DPA/ – Çmimet e konsumit në Kinë u rritën me 0,4% mbi bazë vjetore në mars, deklaroi Byroja Kombëtare e Statistikave.

”Kjo tejkaloi pritjet e një rritje prej 0,3% pas kontraktimit 0,2% në muajin e kaluar”, sipas agjencisë shtetërore.

Në baza mujore, inflacioni ra me 0,5%, neto nga parashikimi i një rënie prej 0,4% pasi rritjes në 0,6% në shkurt.

Byroja gjithashtu tha që çmimet e prodhuesve u rritën me 4,4% në mars, duke mposhtur pritjet e një rritje prej 3,5% dhe rritje të ndjeshme nga 1,7% të muajit të kaluar. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.