Ballina Etiketimet Mars

Etiketim: mars

SpaceX zbarkon me sukses në fluturimin testues

MEKSIKË, 6 maj /ATSH-AA/ - Prototipi SN15 i anijes hapësinore të gjeneratës së re Starship, të cilën kompania amerikane e hapësirës dhe aviacionit SpaceX...

Depozitat bankare/ BSH: 60% e rritjes vjetore nga kursimet në lekë

TIRANË, 29 prill /ATSH/ Treguesi i depozitave bankare, vijoi trendin e rritjes edhe gjatë muajit mars të këtij viti, bëri të ditur Banka e Shqipërisë. Sipas...

Në Mars prodhohet për herë të parë oksigjen

KALIFORNIA, 25 prill /ATSH-ANSA/- Për herë të parë, oksigjeni prodhohet në planetin Mars. ''Prodhimi i oksigjenit u realizua nga një instrument në bordin e roverit...

KINË – Inflacioni rritet 0,4%

PEKIN, 9 prill /ATSH-DPA/ - Çmimet e konsumit në Kinë u rritën me 0,4% mbi bazë vjetore në mars, deklaroi Byroja Kombëtare e Statistikave. ''Kjo...

Helikopteri “Ingenuity” ulet në sipërfaqen e Marsit

UASHINGTON, 4 prill /ATSH-AFP/ - Mini-helikopteri i NASA-s, “Ingenuity”, që mbërriti në Mars në shkurt i bashkangjitur në roverin “Perseverance”, sapo është shkëputur prej...

SHBA – Biden në konferencën e parë për shtyp si president...

UASHINGTON, 17 mars /ATSH-DPA/ - Presidenti i SHBA Joe Biden do të mbajë javën e ardhshme konferencën e tij të parë të plotë për...

”Perseverance” bën 6,5 metrat e parë në Mars

KALIFORNI, 6 mars /ATSH-DPA/ - Roveri ''Perseverance Mars'' i NASA-s bëri udhëtimin e tij të parë në Planetin e Kuq, duke lëvizur 6,5 metra...

“Perseverance” regjistron pamjen e kraterit Jezero në Mars

FLORIDA, 26 shkurt /ATSH-AA/ - Anija kozmike "Perseverance" e Agjencisë Amerikane të Aeronautikës dhe Hapësirës (NASA) regjistroi pamjen panoramike të kraterit Jezero në sipërfaqen...

NASA publikon një foto panoramike nga Marsi

UASHINGTON, 25 shkurt /ATSH-AFP/ - NASA publikoi sot një foto spektakolare panoramike nga Marsi, marrë nga Perseverance në zonën ku roveri mbërriti javën e...

NASA publikon pamje spektakolare nga ulja në Mars

UASHINGTON, 23 shkurt /ATSH-ANSA/ - NASA ka lëshuar një video spektakolare të uljes së roverit të saj “Perseverance”, e para e këtij lloji, pas...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA