GJERMANI – Të Gjelbrit propozojnë kandidatin për kancelar

BERLIN, 7 prill /ATSH-DPA/ – Udhëheqja e Partisë së Gjelbër gjermane do të propozojë një kandidat për të pasuar kancelaren Angela Merkel në zgjedhjet e ardhshme në 19 Prill, deklaroi menaxheri i partisë, Michael Kellner.

”Këshilli i partisë do të njoftojë se cili nga dy bashkëpresidentët e saj, Annalena Baerbock apo Robert Habeck do të drejtojë të Gjelbrit në zgjedhjet federale më 26 shtator”, theksoi Kellner.

Kandidati do të konfirmohet zyrtarisht në një samit partie i cili do të mbahet midis 11 dhe 13 qershorit.

Partia e Gjelbër është në rritje, sipas sondazheve të fundit të opinionit publik, duke ardhur menjëherë pas konservatorëve demokristianë të Merkelit. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.