SHBA – Çmimi i arit rritet, dollari konsolidohet

UASHINGTON, 1 mars /ATSH-DPA/ – Çmimi i arit u rrit duke u rikuperuar nga një minimum prej tetë muajsh, kur ndodhej në një rënie të ndjeshme.

Ari i u rrit me 0,8% ose me 1,747,38 dollarë për gram, pasi në qershor arriti minimumin në 1,716,85 dollarë.

Në SHBA ari u rrit me 0,9 % ose me 1,744.95 dollarë.

Kjo rritje ka sjellë rimëkëmbje të kapitalit global.

Rendimenti 10-vjeçar qëndroi në rreth 1,40%, pasi u rrit në 1,6140%. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.